Öğrenci sazı nedir?

Öğrenci sazı nedir?

Öğrenci sazı nedir?

Saz; geçmişten günümüze süregelen bir çalgı olmakla birlikte büyük çalgı ustaların ellerinden geçmiş ve yeniliğini koruyarak bugüne kadar gelmeyi başarmıştır. Hiç bilmeyen bir kişi için saz öğrenmek oldukça emek ve çaba isteyen bir uğraştır. Günümüzde sazın birçok çeşidi bulunmakta ve kişinin yeteneği hangisini çalmaya uygunsa o saz çeşidi satın alınmaktadır. En alt basamak saz çeşidi öğrenci sazlarıdır ve saza yeni başlayanlar için en ideal saz türüdür. Günümüzde çok sayıda saz imalatı yapan ve oldukça kaliteli sazlar üreten yerler mevcuttur. Kaliteli saz nasıl olur, kaliteli olmayan saz nasıl olur sorularının cevapları saza yeni başlayacak olan kişilerde yoktur. Kaliteli saz, kendini hem görüntü olarak hem de ses olarak belli etmektedir. Saz, bağlama olarak da bilinir ve hem uzun sap hem de kısa sap olarak üretilmektedir. Sazın üretiminde hangi ağaçtan yapıldığı, hangi ağacın kullanıldığı çok önemli bir husustur. Saz için kullanılacak ağaç yaş olarak kullanılmayıp bir süre bekletildikten sonra kullanılırsa saz daha kaliteli bir hal almaktadır. Öğrenci sazları; fiyatları ve kullanım açısından tercih edilen saz çeşitleridir ve saz çalmayı yeni öğreneceklere de büyük avantajlar sağlamaktadır.

Bu yazımızda öğrenci sazı nedir, öğrenci sazın özellikleri nelerdir, öğrenci sazı alırken nelere dikkat edilmeli ve öğrenci saz bakımı nasıl olmalıdır sorularına cevaplar v.

Öğrenci sazın özellikleri nelerdir?

Öğrenci bağlamaları saz çalmaya ilk adımını atacak olan kişiler için uygun olan bir saz türüdür. Öğrenci sazı

Öğrenci saz alırken nelere dikkat edilmeli?

Öğrenci sazı almaya karar verilmeden önce öğrenci sazı hakkında yeterli bilgilerin edinilmesi gereklidir. Öğrenci saz nasıl olmalı, kaliteli olduğunu nasıl anlarım sorularına cevaplar bulmalı sonra sazı almaya karar vermelidir. Her öğrenci sazı kalitesiz, ucuz diye bir kaide yoktur. Öğrenci sazı alırken dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

  • Sazın görünüşü aslında kendini belli etmektedir. Saz alırken görünüşüne, özelliklerine dikkat edilmelidir.
  • Saz alırken en çok tercih edilen ağaç çeşidi hangisi ise kişi onu tercih etmelidir.
  • Sazda kullanılan renk çok önemlidir. Kaplama yapılıp yapılmadığına bakılmalıdır.
  • Tellerin gövdeye olan uzaklıklarına dikkat edilmelidir ve olması gereken uzaklıktaki tercih edilmelidir.

Öğrenci saz bakımı nasıl olmalı?

Sazlar satın alındıktan sonra çalmadan çalmaya kullanılmamalı, sürekli temizliği yapılır durumda olması gerekir. Öğrenci sazı satın alındıktan sonra nemli ortamlarda değil kuru ortamda muhafaza edilmelidir. Her çalma eylemi sonrası saz kutusuna koyulmalıdır. Sazın tozu alınırken temiz bez ve kuru bir bez kullanılmalıdır. Saz ne kadar özenle muhafaza edilirse dayanıklılık süresi bir o kadar artmaktadır. Kötü şartlarda olan bakımsız bir sazdan pek fazla bir şey beklenmez ve kullanımı çok uzun ömürlü olmaz.

İndirim!
HIZLI GÖNDERİ

Öğrenci Sazı

Kestane Öğrenci Sazı

 550,00  500,00
İndirim!
HIZLI GÖNDERİ

Öğrenci Sazı

Kestane Öğrenci Sazı

 550,00  500,00

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir